Zdymadlo Kostelec nad Labem
Výstavba vodního díla v Kostelci nad Labem probíhala v letech 1930–1937. V jezové zdrži se udržuje vzdutá hladina na kótě 165,24 m n. m. a tím se zajišťují podmínky pro plavbu. Spád a průtok se využívá k výrobě elektrické energie v malé vodní elektrárně, dále jsou zabezpečeny odběry povrchové vody k různým účelům podle příslušných povolení a zdrž se využívá pro vodní sporty i rekreaci. Hlavní objekty vodního díla jsou: pohyblivý jez, malá vodní elektrárna, plavební komora, rybí přechod a štěrková propust.
Účel
Plavba, výroba el. energie, odběr povrchových vod
Objem zdrže
1,820 mil. m3
Plocha povodí
13 187,8 km2
Období výstavby
1930–1932
- Jez
Pohyblivý jez původního zdymadla v Kostelci nad Labem je umístěný kolmo k ose toku. Má tři pole o světlosti 24 m, která jsou hrazená zdvižnými ocelovými stavidly typu Stoney s nasazenými úhlovými klapkami pro jemnější regulaci průtoku vody přes jez. Celková hrazená výška je 5,30 m. Pole jsou oddělena dělicími pilíři vytaženými vysoko nad hladinu, aby se tam při vyhrazeném jezu vešla zdvižná stavidla zavěšená na Gallových řetězech. Pohybovací mechanizmus pro každé zdvižné stavidlo sestává z elektromotoru umístěného v domečku, odkud se pohyb přenáší transmisemi k pilířům a dále pak šikmo nahoru do strojoven ve zvýšených pilířích. Jezová pole jsou oddělena pilíři dlouhými 20 m a širokými 3,7 m. Jezové pilíře jsou obloženy kamenem, manipulační budky jsou provedeny z monolitického betonu s cementovým nástřikem a propojeny subtilní betonovou lávkou. Rybí přechod prochází mezi pravým jezovým pilířem a levou dělicí zdí plavební komory. Štěrková propust o šířce 6 m je umístěna mezi levobřežním jezovým pilířem a dělicím pilířem ze strany vtokového objektu malé vodní elektrárny. Je hrazena dvojitým zdvižným stavidlem s hradicí výškou 6 m.
Druh jezu
Pohyblivý - stavidlo s nasazenou klapkou
Kóta horní vody
165,24 m n. m.
Období výstavby
1930–1931
- Vodní elektrárna
Malá vodní elektrárna (MVE) je umístěná při levém břehu řeky Labe. Elektrárna v Kostelci nad Labem je architektonicky navržena ve funkcionalistickém stylu jako průnik hranolových těles strojovny, rozvodny a schodiště. Budova je projektována jako železobetonová rámová konstrukce s náběhy a průvlaky, s cihelnou výplní. Fasáda strojovny vertikálním členěním přiznává umístění mostového jeřábu. Vodní elektrárna byla dostavěna roku 1937, uvedena do provozu však byla až v roce 1948. Ve strojovně jsou instalovány tři turbíny (2 Kaplanovy a jedna Francisova turbína), celkový instalovaný výkonu je 2,77 MW a návrhový spád je 3,5 m.
Typ turbíny
2x Kaplanova turbína, 1x Francisova turbína
Návrhový průtok
90,0 m3/s
Provozovatel
Rida Consulting, a.s.
- Plavební komora
Jednolodní plavební komora v Kostelci nad Labem byla uvedena do provozu v roce 1932. Je umístěna u pravého břehu řeky Labe v sousedství pravého jezového pole. Její délka je 85 m, šířka 12 m a hloubka vody nad záporníkem 3 m. V obou ohlavích jsou usazena ocelová vzpěrná vrata, jejichž pohyb je ovládán hydromotory. Ovládání je buď centrální z velínu, nebo přímo z místa. Nepřímé plnění a prázdnění komory umožňují dlouhé boční obtoky klenbového profilu. V letech 1995–1996 byly původní betonové zdi komory s kamenným obkladem nahrazeny železobetonovým zdivem až po úroveň obtokových kanálů. Rybí přechod prochází mezi pravým jezovým pilířem a levou dělicí zdí plavební komory. Modernizace plavební komory proběhla v roce 2008 a nezasáhla do provozu na labské vodní cestě, neboť většina prací byla realizována v rámci pravidelné podzimní odstávky plavební komory. Zrekonstruovaná plavební komora je dnes vybavena technologií pro říční informační služby.
Čas plnění/prázd.
neuvedeno
- Rybí přechod
Rybí přechod na vodním díle v Kostelci nad Labem je umístěný mezi pravým jezovým pilířem a levou dělicí zdí plavební komory. Je 1,2 m široký a jedná se o technický komůrkový rybí přechod.
- Historie
Vodní dílo leží v blízkosti města Kostelec nad Labem, po kterém je pojmenováno. Město se rozprostírá na levém břehu řeky Labe. Bylo prý založeno Přemyslem Otakarem II. v druhé pol. 13. stol. a patřilo také jako věnné město českých královen i E. Přemyslovně. Bylo tu mnoho vodních ploch a stávala tu i vodní tvrz. V roce 1424 se ve městě uzavřel J. Žižka před vojskem Pražanů a šlechty. Roku 1743 vtrhli do Kostelce Francouzi, kteří sebrali vše, na co přišli. Po nich obsadili město císařští vojáci, kteří dobrali to, co ještě lidem zbylo. V letech 1756–1763 v území bojovala vojska ruská a rakouská. V Kostelci nad Labem vznikl český tanec zvaný polka, je spojován s učitelem J. Nerudou a služkou A. Chadimovou. Z Kostelce nad Labem pocházejí významní rodáci, jako např. operní pěvkyně T. Stolzová, která byla přítelkyní skladatele G. Verdiho. Právě G. Verdi zkomponoval hudbu k slavnostnímu otevření Suezského průplavu (17. 11. 1869 – opera Aida, zpěv T. Stolzová).
V letech 1930–1932 se v Kostelci nad Labem realizuje výstavba jezu s plavební komorou, kterou nechalo vybudovat firmou Lanna akc. spol. Ředitelství pro stavbu vodních cest v Praze v rámci úpravy a splavnění řeky Labe. Původní zdymadlo bylo provozováno s unikátní technologií s technologickým vybavením od firmy ČKD Blansko a ČKD Praha. Plavební komora byla v letech 1975–1976 rekonstruována, v roce 2006 pak modernizována. Mezi vodní elektrárnou a levým jezovým polem je umístěna štěrková propust široká 6 m. Celé vodní dílo, mezi které patří pohyblivý jez, malá vodní elektrárna, plavební komora, rybí přechod a štěrková propust je vynikajícím i nadčasovým funkcionalistickým dílem architekta J. Zázvorky.
- Osobnosti
James Bicheno Francis: anglicko-americký vynálezce, oborník na vodní stavby
James Bicheno Francis (1815–1892) byl anglický inženýr žijící v Americe. Je vynálezcem vodní turbíny. Narodil se poblíž městečka Witney v Anglii a svou inženýrskou kariéru zahájit ve 14. letech, kdy pracoval jako učeň svého otce v jižním Walesu. V roce 1833, když bylo Francisovi pouhých 18 let, emigroval do Spojených států amerických a tam pracoval na železnici v New Yorku. O rok později odjel do města Lowell v Massachusetts a získal práci u společnosti Locks & Canal Company a Whistler, v roce 1837 se stal hlavním inženýrem společnosti. Roku 1841 dostává společnost první velký projekt. Francis měl analyzovat, kolik vody každá továrna spotřebovala z kanálového systému společnosti. Od roku 1845, kdy byl jmenován manažerem a hlavním inženýrem průplavní a paroplavební společnosti, byl Francis zodpovědný za stavbu Severního kanálu a kanálu Moody Street Feeder. Tyto dva vodní kanály, postavené v letech 1840–1850, vytvořily 9 km dlouhý kanál kanálu Lowell a výrazně zvýšily spotřebu vody průmyslu, protože na něj byly připojeny mlýny. Během práce na kanálovém systému Lowell se Francic podílel na mnoha jiných celostátních vodních projektech. Podílel se na výstavbě přehrady Quaker Bridge na řece Croton i na vodním díle Saint Anthony na řece Mississippi. Za svého života publikoval řadu vědeckých prací o hydrodynamice a o nauce turbín. Svoji první turbínu postavil v roku 1849 pro přádelnu ve městě Lowell. Jeho konstrukce turbíny byla pojmenovaná jako Francisova turbína. James Bicheno Francis byl významnou osobností vodního hospodářství, proslavil se nejen ve Spojených státech amerických, ale také po celém světě.
https://www.lowellcemetery.com/our-history/notables/james-bicheno-francis/
Vazba na vodní díla:
Přelouč,
Kolín,
Poděbrady,
Kostelec nad Labem
Jan Zázvorka: architekt
Jan Zázvorka (1884–1963) byl architekt, později představitel strohého klasicizujícího purismu, který byl blízký funkcionalismu. Jeho smysl pro vznešenou monumentalitu byl vložen do areálu Národního památníku na Žižkově, který je Zázvorkovým vrcholným a stěžejním dílem. Studoval architekturu na umělecko-průmyslové škole v Praze u architekta Kotěry a potom byl zaměstnán v Kotěrově ateliéru. 1. světovou válku prožil jako zajatý voják a po návratu byl zaměstnán u známé firmy Záruba & Pfeffermann. Jan Zázvorka zakládá roku 1926 svůj vlastní ateliér, účastní se mnoha soutěží a realizuje zajímavá díla jako např.: v roce 1930 elektrárnu a jez v Kostelci nad Labem, roku 1931 spolu s architektem Kamilem Roškotem projektoval budovu ministerstva vnitra v Praze na Letné. Byl členem SVU (Spolek výtvarných umělců) Mánes, Jednoty umělců výtvarných. V roce 1937 je zvolen řádným členem České akademie věd a umění, je také čestný člen Svazu architektů ČSR a dvojnásobný laureát Státní ceny (rok 1951 a 1954). Významný český architekt Jan Zázvorka byl otcem naší usměvavé herečky Stely Zázvorkové a filmového architekta Jana Zázvorky.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Z%C3%A1zvorka_star%C5%A1%C3%AD
https://www.archiweb.cz/jan-zazvorka
Vazba na vodní dílo:
Kostelec nad Labem
– Historické dokumenty
Autor: , Rok vydání: 1900, Kniha, Zdroj: Z říše vědy a práce, 1900, roč.VIII., str. 196, Umístění: neznámý
Dokument je dostupný ke
stažení zde.
Autor: Váňa, Václav, Rok vydání: 1911, Zdroj: Střední Labe, roč.IX., Umístění: Národní technické muzeum, Web:
http://www.ntm.czDokument je dostupný ke
stažení zde.
Autor: Velkoborský, Kliment, Rok vydání: , Článek, Zdroj: Plavební cesty Dunaj - Odra - Labe, 1947, řoč.VIII., str.067, Umístění: Národní technické muzeum, Web:
http://www.ntm.cz