Veřejný přístav Píšťany
Přístav (přístaviště) Píšťany se nachází na pravém břehu Labe s vjezdem na Píšťanské jezero v kilometráži vodního toku 783,88. Jedná se o původní, v 50.– 60. letech 20. století založený, pískový lom, který byl po ukončení těžby zatopen vodou. Využívá se pro rekreační a sportovní účely. Svým situativním řešením – umístěním mimo tok řeky Labe, je vhodným prostorem s velkou ochrannou funkcí plavidel, a to nejen při extrémních průtocích v Labi. Provozovatelem je společnost Mezinárodní veřejný přístav Píšťany, s.r.o.
Úsek toku
vodní plocha Velké Žernoseky
Poloha
vjezd na vodní plochu 783,88
Provozovatel
Mezinárodní veřejný přístav Píšťany, s.r.o.
- Historie
Přístav Píšťany nebo také Píšťanské jezero, nazývané častěji i Žernosecké, je uměle vytvořené antropogenní jezero o rozloze asi 90–100 ha. Jezero má přibližně tvar pětiúhelníku a má průměr přes 1 km. Leží mezi obcemi Velké Žernoseky, Píšťany a Žalhostice v okresu Litoměřice na pravém břehu řeky Labe pod čedičovým vrchem Radobýl. Žernosecká vodní plocha vznikla zatopením rozsáhlého lomu, ve kterém se v letech 1952–1977 těžil štěrkopísek a říční písek. Ten byl použit pro výrobu kvalitní betonové směsi pro výstavbu velkých vodních děl na Vltavě, např. Slapské a Orlické přehrady. Po ukončení těžby se lom nechal postupně zatápět průsaky říční vody z Labe. Nachází se na něm tři malé ostrovy a dva výraznější výběžky pevniny směrem do jezera, na severním konci je jezero spojeno cca 300 m dlouhým, uměle vybudovaným, korytem s řekou Labe, kterým je zajištěn odtok vody z jezera. Na protějším břehu leží město Lovosice. Dnes je jezero oblíbeným rekreačním místem s písčitými břehy. Písčité pláže s velmi pozvolným vstupem do vody dodávají pocit, že ležíte u moře, stejně jako na jezeře se projíždějící čluny, které kotví v jezerním přístavu. Na západě se tyčí hora Lovoš, která jezeru při západu slunce dodává jisté romantické kouzlo. Nachází se tu také jachtařská Marína s veškerým zázemím (ubytování, restaurace, půjčovna lodiček apod.). Píšťanské jezero je vyhledávané i potápěči, pro které je zde dobrý přístup k vodě. Pod hladinou se nachází hned několik vraků, a to v hloubce přibližně 8 m. Poblíž pláže (na břehu u Píšťan) je k dispozici loděnice a hotel s restaurací Marina s krásným rozhledem na vodní plochu a okolí. Jezero leží přímo na trase cyklostezky vedoucí podél řeky Labe. Vlakové spojení (zastávka Velké Žernoseky) je tu též dobré do Litoměřic a Ústí nad Labem. Na protějším (levém) břehu Labe se nachází město Lovosice, kam je možné se dopravit malým přívozem. Na břehu jezera, hned u přístavu, můžete najít příjemný hotel s restaurací a kemp Resort Marina Píšťany. V půjčovně je možné zapůjčit si lodičku a prozkoumat celé jezero nebo se odebrat na jeden z ostrovů. Resort Marina přístaviště Píšťany nabízí možnost využít až 48 kotevních míst pro plavidla do délky až 15 metrů a 2 kotvišť pro velké říční lodě až do délky 80 metrů. Hloubka vody v přístavišti je 3–6 metrů. Veřejný přístav Píšťany zajišťuje možnost krátkodobého i dlouhodobého kotvení až pro 48 lodí do délky 15 m a možnost využití dvou kotvišť pro velké říční lodě do délky 80 m. Jde zde zajištěna i letní víkendová linková lodní doprava na trase Vaňov–Píšťany a zpět.
Vznik jezera je také dán konfigurací jednotlivých labských říčních stupňů. Poslední „přehrazení“ Labe na našem území je vodní dílo Střekov v Ústí nad Labem. K jednomu „labskému stupni“ může náležet vlastně i Žernosecké jezero, které je s Labem na své severní straně spojeno. Předposledním říčním stupněm před jezerem je jez v Lovosicích, který zdržuje labskou vodu mezi obcemi České Kopisty a městem Lovosice. Jez v Lovosicích se nalézá vzdušnou čarou jen necelý půl kilometr od břehů Žernoseckého jezera. Na jeho severovýchodní straně se nachází Prefa (továrna na výrobu betonových prvků – betonových prefabrikátů a odvodňovacích systémů dálnic a letišť).